Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z wybranymi narzędziami chemicznymi dostępnymi on-line.
bazy chemiczne, sekwencje aminokwasowe, formaty plików
Na Dysku Google uwtórz katalog Ćwiczenie11, który później udostepnisz prowadzącemu.
Do własnych zastosowań najlepszy może okazać się jeden z dwóch programów:
RasMol:http://www.openrasmol.org/
wieloplatformowy program, lekki, nieuciążliwy. Nie pozwala na edycję cząsteczek (tylko wizualizacja i opracowywanie). Do samego "oglądania" wystarczy w zupełności. Wiele współczesnych dystrybucji zawiera ten program w standardowych repozytoriach, zaś pobrane pliki binarne można uruchamiać z dowolnej lokalizacji (bez instalacji = bez uprawnień administracyjnych).
PyMOL:PyMOL: http://www.pymol.org/
wieloplatformowy, o dużych możliwościach. Umożliwia edycję topologii i koordynatów, mutacje i tworzenie "od zera". Wymaga trochę samozaparcia do opanowania jego obsługi, jednak dla twardzieli może być narzędziem doskonałym. Posiada implementowane pola siłowe i współpracuje z bazą RCSB online - czego nie potrafi RasMol. Starsze wersje oraz wersja edukacyjna dostępne są bezpłatnie.
Obydwa te programy są już nam znane - zostały zaprezentowane wcześniej
Wszystkie struktury opisane są w możliwie pełny sposób, a więc nawet bez pobierania i samodzielnej inspekcji danej struktury można odnaleźć informacje na temat bibliografii, sekwencji aminokwasowych, informacje o strukturze drugorzędowej, współrzędnych atomów, często właściwości fizykochemicznych, funkcji biologicznych, występowania lub sposobu otrzymania i innych.
Interfejs WWW działa w języku angielskim zaś wyszukiwanie wymaga podania jedynie fragmentu nazwy poszukiwanego związku, PDB ID danego związku, lub nazwiska/nazwisk autorów, którzy opublikowali daną strukturę.
Wykonaj:
Przejdź na stronę RCSB PDB i odszukaj informacje o enzymie: papaina (ang. papain).
Dane udostępniane na tej stronie dotyczą nie tylko samych sekwencji aminokwasowych związków białkowych, ale można ich używać także do odnajdywania podobieństw sekwencyjnych i funkcjonalnych. My skupimy się na samych sekwencjach.
Dysponując konkretnym plikiem ze strukturą możemy zamienić zapisaną w nim sekwencję aminokwasów np. z pliku PDB na sekwencję reprezentowaną skrótami jednoliterowymi korzystając np. z usługi dostępnej pod adresem: http://swift.cmbi.ru.nl/servers/html/soupir.html
1) Przejdź pod podany adres, wydobądź i skonwertuj na sekwencję jednoliterową zawartość tego pliku PDB. Zachowaj stronę z wynikiem (z sekwencją) - np. w oddzielnej karcie przeglądarki, lub zapisz otrzymany plik sequence.pir (plik tekstowy) do późniejszego porównania.
2) Korzystając z tego samego interfejsu (adres powyżej) wpisz w polu kodów PDB oznaczenie: 1L9H - przejdź kolejno do wyników i porównaj je z tymi otrzymanymi w poprzednim kroku. Jeżeli obydwie sekwencje są identyczne, to w nagrodę możesz obejrzeć plik 1L9H w RasMolu lub PyMolu. Koniecznie sprawdź też zawartość tego pliku (tekstowo), dla sprawdzenia, czy nie zawiera on po prostu jednoliterowej sekwencji rodopsyny.
Ilustracja do dwóch powyższych punktów:
Do konwersji sekwencji zapisanych kodem jednoliterowym na trójliterowy i odwrotnie można użyć np. narzędzia umieszczonego pod adresem: http://molbiol.ru/eng/scripts/01_17.html
Przejdź pod wskazany adres i skonwertuj znaną Ci już sekwencję jednoliterową receptora rodopsynowego 1L9H na jej trójliterowy odpowiednik. Porównaj otrzymany wynik z sekwencją zapisaną w zapisanym lokalnie pliku rd_1l9h.pdb (zapis sekwencji aminokwasowej rozpoczyna się w 381 linii pliku).
Struktury chemiczne można zapisywać na wiele sposobów - w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, to PDB lub XYZ i MOL2.
Korzystając z konwertera on-line dostępnego pod adresem:
http://cdb.ics.uci.edu/cgibin/BabelWeb.py
skonwertuj (zmień format) pliku pobranego w podpunkcie A z PDB (Input Format: Protein Databank) na MOL2 (output: Tripos Sybyl Mol2).
Uzyskaną strukturę zapisz lokalnie i obejrzyj zainstalowanym u siebie programem do wizualizacji (w pracowni może to być "Chimera" lub "PyMol"; w RasMol'u należy wyspecyfikować format ładowanego pliku: rasmol -mol2 nazwa_pliku.mol2 - z linii poleceń lub load mol2 nazwa_pliku.mol2 z commandline'a wewnątrz RasMol'a; w niektórych wersjach RasMola trzeba włączyć tę linię poleceń (F7)).
Porównaj ją z oryginalnym plikiem PDB oglądanym w tym samym programie. Czy po konwersji formatu zmieniła się geometria oglądanej cząsteczki? Czy powinna się zmienić?
Wiele baz zawiera gotowe widma otrzymane eksperymentalnie. Jedną z nich jest baza dostępna pod adresem: http://webbook.nist.gov/chemistry/
Powstały obraz (widmo IR wyrażone jako zmiana absorbancji toluenu) zapisz pod nazwą abs_toluen.png i prześlij do katalogu Ćwiczenie11 na swoim Dysku Google.
Na stronie Webbok Chemistry (pod podanym wyżej adresem) odszukaj możliwość poszukiwania struktury (Structure) na podstawie wykonanego własnoręcznie rysunku (Use applet to draw a structure). W aplecie Javy narysuj benzen i wybierz Done... (nie zapomnij narysować odpowiedniej ilości wiązań podwójnych, które aplet zamieni na wiązanie zdelokalizowane). W ramce, która się pojawi zaznacz wyszukiwanie widma IR i zatwierdź wybór.
Na kolejnej stronie poszukaj odnośnika do widma IR w roztworze (solution) i je obejrzyj. Sprawdź, którego pasma charakterystycznego (lub których pasm) tym razem nie obserwujesz w wykresie absorbancji w stosunku do oglądanego poprzednio widma toluenu ("jakie są różnice w widmach"; wniosków/odpowiedzi na to pytanie nie musisz zapamiętywać ani nigdzie zapisywać...).
Powstały obraz (widmo IR wyrażone jako zmiana absorbancji benzenu) zapisz pod nazwą abs_benzen.png i prześlij do katalogu Ćwiczenie11 na swoim Dysku Google.
Katalog Ćwiczenie11 na Dysku Google udostępnij prowadzącemu (powinien zawierać 6 plików).