Rafał Ślusarz

 
 
 
 

Usługi Sieciowe


Zajęcia fakultatywne dla studentów makrokierunku Bioinformatyka.

PE UG
Materiały do kursu
(materiały i treść kursu umieszczona w PE UG).

Wprowadzenie

Ćwiczenia laboratoryjne w tym przedmiocie kończą się zaliczeniem na ocenę.
Szczegóły związane z trybem zaliczania poszczególnych części materiału oraz uzyskiwania ocen końcowych dostępne są (lub będą) na ogólnym forum kursu (odpowiednie odnośniki do materiałów znajdują się u góry (tej) strony kursu).

Od czego zacząć?

Zacząć należy od zapisania się na kurs w Portalu Edukacyjnym UG.
Należy zalogować się na swoje konto w Portalu, zalogować się i zapisać się na kurs pt. "Usługi Sieciowe - Bioinformatyka". Kurs ten jest dostępny w spisie kursów - proponuję szukać go na liście kursów wyświetlanej wg nauczycieli (mniej klikania...), ale jeszcze lepiej jest po prostu kliknąć w odnośnik prowadzący prosto do kursu (external link).


Część zadań i sprawozdań będzie wymagała działania na serwerze studenckim "sigma", we własnym katalogu domowym - proszę więc zadbać o bezproblemowe logowanie i wystarczającą ilość miejsca (w przypadku ograniczeń quota; na ten semestr przewiduję zapotrzebowanie rzędu 20MB na sprawozdania i projekty, ale to się może zmienić :-) ).

Tematyka, podział materiału i tryb spotkań

Tematyka jest dostępna w PE UG, będzie też (w miarę potrzeb) dostosowywana do naszych możliwości (sprzętowych oczywiście).

Zajmiemy się szeroko rozumianymi "usługami sieciowymi" (www, xml, protokoły komunikacyjne, archiwizacja on-line lub synchronizacja plików, autoryzacja oparta o klucze, certyfikaty, e-mail; będą też nieco bardziej poważne zagadnienia: DNS, DHCP, NFS, NTP, SSH). Kilka ćwiczeń będzie poświęconych zagadnieniom bezpośrednio powiązanym z usługami sieciowymi nakierowanymi na wspomaganie chemii i biologii.
Cały czas jestem dostępny za pośrednictwem wszystkich e-mediów lub tradycyjnie, według wskazówek zawartych na stronie O mnie.

Strona z wynikami zaliczeń (wymaga autoryzacji w PE UG).

↑↑↑


  Data ostatniej modyfikacji strony: 09.10.2022 r.