Rafał Ślusarz

 
 
 
 

Usługi Sieciowe


Zajęcia obligatoryjne dla studentów makrokierunku Bioinformatyka.

PE UG
Materiały do kursu
(materiały i treść kursu umieszczona w PE UG).

Wprowadzenie

Kurs US jest kursem prowadzonym w całości metodami nauczania na odległość. Wiąże się to z koniecznością posiadania (stałego) dostępu do komputera. Posiadanie uprawnień administratora nie jest konieczne, ale do kilku ćwiczeń będzie wskazane.
Oznacza to także, że żadne spotkania w sali ćwiczeniowej/wykładowej nie są przewidziane.
W związku z tym trybem zobligowani jesteśmy do wykorzystania Portalu Edukacyjnego UG, gdzie umieszczona została całość materiałów naszego kursu.
Każdy z uczestników kursu ma obowiązek zapisania się do kursu w PE UG i regularnego, zgodnego z harmonogramem wykonywania wszystkich ćwiczeń, zadań i projektów.
Ćwiczenia laboratoryjne w tym przedmiocie kończą się zaliczeniem na ocenę.
Z wykladu jest przewidziane zaliczenie bez oceny (zal/nzal) do otrzymania którego wymagane będzie uzyskanie co najmniej 50% możliwych do uzyskania punktów z zaplanowanych quizów zorganizowanych w PE UG.
Szczegóły związane z trybem zaliczania poszczególnych części materiału oraz uzyskiwania ocen końcowych dostępne są (lub będą) na ogólnym forum kursu (odpowiednie odnośniki do materiałów znajdują się u góry (tej) strony kursu).

Od czego zacząć?

Zacząć należy od zapisania się na kurs w Portalu Edukacyjnym UG.
Należy zalogować się na swoje konto w Portalu (wszyscy studenci UG posiadają odpowiednie konta w Portalu). Jeżeli ktoś jeszcze nie korzystał ze swojego konta, to tutaj znajdzie odpowiednią instrukcję), zalogować się i zapisać się na kurs pt. "Usługi Sieciowe - Bioinformatyka". Kurs ten jest dostępny w spisie kursów - proponuję szukać go na liście kursów wyświetlanej wg nauczycieli (mniej klikania...).


Część zadań i sprawozdań będzie wymagała działania na serwerze studenckim "sigma", we własnym katalogu domowym - proszę więc zadbać o bezproblemowe logowanie i wystarczającą ilość miejsca (w przypadku ograniczeń quota; na ten semestr przewiduję zapotrzebowanie rzędu 20MB na sprawozdania i projekty, ale to się może zmienić :-) ).

Tematyka, podział materiału i tryb spotkań

Tematyka jest dostępna w PE UG, będzie też (w miarę potrzeb) dostosowywana do naszych możliwości (sprzętowych oczywiście).

Zajmiemy się szeroko rozumianymi "usługami sieciowymi" (www, xml, protokoły komunikacyjne, archiwizacja on-line lub synchronizacja plików, autoryzacja oparta o klucze, certyfikaty, e-mail; będą też nieco bardziej poważne zagadnienia: DNS, DHCP, NFS, NTP, SSH). Kilka ćwiczeń będzie poświęconych zagadnieniom bezpośrednio powiązanym z usługami sieciowymi nakierowanymi na wspomaganie chemii i biologii.
Cały czas jestem dostępny za pośrednictwem wszystkich e-mediów lub tradycyjnie, według wskazówek zawartych na stronie O mnie.

Strona z wynikami zaliczeń (wymaga autoryzacji w PE UG).

↑↑↑


  Data ostatniej modyfikacji strony: 10.11.2020 r.