GIMP - instalacja.

-----

  1. Czym jest GIMP?
    GIMP (GNU Image Manipulation Program) jest darmowym programem służącym do korekty grafiki, składania i kompozycji obrazów, ich zmiany i modyfikacji, jednym słowem do obróbki grafiki. Można go uruchomić na wielu platformach sprzętowych i w wielu różnych systemach operacyjnych, co czyni go narzędziem uniwersalnym.
    GIMP jest narzędziem o wielu możliwościach. W naszym mini-kursie wykorzystamy podstawowe i sprawdzimy, co z ich użyciem można osiągnąć.
    Przerabianie grafiki zazwyczaj daje sporo satysfakcji, ponieważ efekty naszej pracy mogą być wykorzystane zarówno we własnych stronach sieciowych, jak i do wydrukowania i podzielenia się nimi w sposób tradycyjny.
     
    Uwaga:
     
    Poniższa instrukcja została przygotowana dla pakietu GIMP w wersji 2.2/2.4/2.6. Obecnie dostępna jest wersja wyższa (2.10), która różni się od opisywanej kilkoma rzeczami oraz integracją okna narzędziowego z oknem głównym grafiki - może to prowadzić do utrudnionego poszukiwania wybranego narzędzia lub funkcji podczas korzystania z niniejszej instrukcji. Nie stanowi jednak ku temu przeszkody.

     
  2. Pobierz pakiet instalacyjny.
    1. Przejdź na stronę przejdz projektu GIMP
    2. Odszukaj pakiet instalacyjny; jeżeli używasz Windows'a - szukaj pakietu dla "Microsoft Windows" (Gimp for Windows). Pobierz pakiet bezpośrednio (directly).
    3. Zapisz plik instalacyjny na dysku (na przykład na Pulpicie) i uruchom go.
    4. Uruchom program instalacyjny programu GIMP.

      Jeżeli w Twoim systemie operacyjnym konieczna jest instalacja biblioteki GTK+ przejdź do strony wyjaśniającej sposób postępowania.

  3. Zainstaluj program GIMP w wybranej lokalizacji
    1. Zgodnie z własnymi preferencjami wybierz instalację dla siebie (dla bieżącego użytkownika) lub dla wszystkich w systemie (jeżeli Twój system operacyjny wspiera wiele profili użytkowników). Jeżeli nie wiesz, jak zdecydować - wybierz instalację "dla siebie".
    2. Wybierz opcję dostosowania instalacji:

      grafika

    3. Wskaż, gdzie Gimp ma zostać zainstalowany - możesz nie zmieniać tej lokalizacji:

      grafika

    4. Jeżeli skrajnie zależy Ci na miejscu na dysku, to możesz zrezygnować z instalowania pakietów językowych (program będzie wtedy "po angielsku") oraz obsługi wtyczek (dodatków) 32-bitowych (np. niestandardowych pędzli, skryptów/makr, itp.):

      grafika

    5. Po zakończeniu instalacji:
      1. zamknij okno instalatora
      2. usuń plik instalacyjny
      3. uruchom program GIMP

  4. Pierwsze uruchomienie
    1. W starszych wersjach, po uruchomieniu programu GIMP pytał o "rozmiar cache kafli" oraz ich położenie. Obecnie domyślne wartości są dostępne w konfiguracji (Edycja > preferencje > Zasoby systemowe).
    2. Po sprawdzeniu i załadowaniu wszystkich wymaganych bibliotek, skryptów i rozszerzeń pojawi się zintegrowane okno główne programu:

      grafika

      W poprzednich wersjach (być może masz taką zainstalowaną na jakimś starszym komputerze) były to trzy okna: okno główne (okno narzędziowe), "Warstwy, Kanały, Ścieżki", oraz okno porad:

      grafika

      Jeżeli nie odpowiada nam domyślny, ciemny i dołujący schemat kolorystyczny nowego Gimp'a, możemy go nieco zmodyfikować zmieniając "schemat" w Edycja > Preferencje > Schemat:

      grafika

      Ikony narzędziowe (zielona obwódka, powyżej) stają się wtedy nieco bardzij czytelne.

      Nie ma znaczenia, z jakiego interface korzystasz. Wszystkie potrzebne nam opcje są dostępne w tej i starszych wersjach programu.

Program został zainstalowany i skonfigurowany.
Teraz możesz zakończyć jego działaniu lub od razu przystąpić do wykonywania ćwiczeń.

-----

[ GIMP - strona główna ćwiczeń ]

[ Temat 1 ]  [ Temat 2 ]  [ Temat 3 ]   [ Temat 4 ]  [ Temat 5 ]  [ Temat 6 ]  [ Temat 7 ]

MOiUDiWTiWMIWydział Chemii,   Rafał Ślusarz